Cellulit
Cellulit, czyli obrzękowo-włókniste zwyrodnienie tkanki łącznej, nazywane popularnie skórką pomarańczową jest jednym z najczęstszych mankamentów urody, które występuje aż u 95% kobiet po 20 roku życia. Cellulit powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w połączeniu ze zmianami obrzękowo-włóknistymi tkanki podskórnej. Pierwsze zmiany mogą pojawić się już w okresie dojrzewania w okolicach ud, pośladków, bioder, brzucha. W pierwszej fazie zaawansowania cellulit można leczyć wykorzystując domowe sposoby – masaże, peelingi, kremy, zimne prysznice (niezmierne ważne jest też aby zachować zdrowy styl życia i aktywność fizyczną). Widoczny i zaawansowany cellulit wymaga niestety leczenia pod okiem specjalisty, ponieważ domowe sposoby nie będą na niego skuteczne. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna i kosmetologia może z nim skutecznie walczyć!
W Wypler Clinic Twoim problemem zajmą się najlepsi specjaliści, którzy zaproponują najlepsze i najskuteczniejsze leczenie. Możesz liczyć na ich wsparcie i przygotowanie specjalnego planu zabiegowego, dzięki któremu w możliwie najszybszym czasie zniwelujesz cellulit.
1. Czym jest cellulit? Jakie mamy jego rodzaje?
Cellulit – medycznie nazywamy lipodystrofią czyli obrzękowo – włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej.
Nazwy potoczne cellulitu to skórka pomarańczowa, skóra materacowa. Nazwa potoczna opisuje to, jak widzimy cellulit, co jego wygląd nam przypomina – obraz nierównej powierzchni skóry z licznymi zagłębieniami, grudkami, bruzdami, uwypukleniami.
Medycznie rzecz ujmując jest to niezapalna zmiana nieprawidłowo rozmieszczonej tkanki tłuszczowej wraz z towarzyszącą patologią tkanki podskórnej – nadmiernego obrzęku tej tkanki i zwiększonego jej zwłóknienia.
Ciekawostka – określenie cellulit zostało rozpowszechnione we Francji ok. 1923r , oceniony był jako prawidłowy stan skóry kobiet, a wręcz zmianę oceniano jako świadectwo dobrobytu, zdrowia i seksualności.
Rodzaj cellulitu możemy podzielić ze względu na przyczynę powstania, wygląd, stopień nasilenia zmian.
- Obraz kliniczny (wygląd i stopień nasilenia zmian):
Stopień 1 – skóra o gładkiej powierzchni, po ujęciu skóry w fałd widoczne nieznaczne probruzdowania.
Stopień 2 – skóra o gładkiej powierzchni, jednak po ujęciu skóry w fałd widoczne są dołki, zagłębienia – obraz skorki pomarańczy. W tej fazie pojawia się obrzęk.
Stopień 3 – obecność zagłębień w czasie napinania mięśni.
Stopień 4 – widoczne w spoczynku zagłębienia i wyczuwalne guzki.
2. Dlaczego jedne kobiety go mają, a inne nie? Czy może występuje u wszystkich kobiet?
Problem cellulitu dotyczy głównie kobiet, chociaż jest spotykany także u mężczyzn.
Dzieje się tak dlatego, ze najważniejszym czynnikiem powstawania cellulitu są hormony kobiece czyli estrogeny. U mężczyzn cellulit występuje tylko w stanach patologicznych- takich jak zaburzenia wydzielania androgenów czy leczenie estrogenami.
Cellulit zaczyna pojawiać się u kobiet w okresie dojrzewania, a nasila się po okresie dojrzewania, zaostrza się w czasie ciąży, w wyniku stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej. Estrogeny powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych i limfatycznych powodujące zwiększone przepuszczanie tych naczyń i gromadzenie się płynów fizjologicznych w przestrzeniach międzykomórkowych, co prowadzi do obrzęku tkanek, obrzęk powoduje jeszcze większy ucisk naczyń mikrokrążenia, to daje nasilenie zastoju w tkankach i problem się nasila. Hormony te zaburzają także metabolizm lipidów prowadzący do gromadzenia komórek tłuszczowych i toksyn w tkance podskórnej.
Inne przyczyny powodujące powstawanie cellulitu to nieprawidłowa gospodarka insuliny, hormonów tarczycy, wydzielanie hormonów stresu.
Wpływ na powstawanie cellulitu mają także czynniki środowiskowe m.in. dieta, waga, picie alkoholu, siedzący tryb życia, sposób ubierania się.
U kobiet liczba komórek tłuszczowych jest 2 razy większą niż u mężczyzn.
Inny jest także rozkład tych komórek tłuszczowych – u kobiet znajduje się w okolicy ud, brzucha i pośladków, u mężczyzn tkanka tłuszczowa lokalizuje się głownie w ok narządów wewnętrznych- trzewna, w okolicy karku, ramion. Różnica dotyczy także ułożenia przegród włóknistych, w których znajdują się zraziki z komórkami tłuszczowymi – u kobiet prostopadle do powierzchni skory- przez co nadmiar tkanki tłuszczowej penetruje w głąb skóry właściwej- to daje efekt wyniosłości w skórze. U mężczyzn te przegrody przebiegają skośnie, co w przypadku ucisku skóry powoduje ześlizgiwanie się zrazików i brak objawów skórnych.
Przyczyny hormonalne (głownie chodzi o obecność estrogenu oraz zaburzeń z nim związanych) i anatomiczne uwarunkowania (ilość komórek tłuszczowych, ich rozmieszczenie, budowa przegród włóknistych tkanki tłuszczowej podskórnej) powodują, że cellulit to przypadłość płci żeńskiej i dotyczy większości kobiet (>85% kobiet powyżej 20 roku życia ma zmiany cellulitowe o różnym stopniu nasilenia).
Powstanie cellulitu spowodowane jest wiec nie tylko nadmiarem kilogramów, ale jest to problem wywołany przez zaburzenia hormonalne, nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu krążenia i układu limfatycznego, a także zatrzymanie wody w organizmie. Dlatego niektóre rodzaje cellulitu występują także u bardzo szczupłych kobiet.
3. Jakie są domowe sposoby na walkę z cellulitem?
Samodzielne zwalczanie cellulitu to głownie zmiany nawyków żywieniowych, prawidłowe nawadnianie organizmu i zwiększenie aktywności fizycznej.
Sposoby stosowane w domu wiążą się głownie z poprawą krążenia krwi i limfy, zmniejszeniem przepuszczalności naczyń. Są one najbardziej skuteczne w początkowym etapie cellulitu, czyli kiedy cellulit jest widoczny na etapie złapania fałdu skóry, ucisku skóry. Jednak na każdym etapie leczenia te sposoby warto wdrożyć, żeby zwiększyć efektywność zabiegów.
Warto w domu stosować rajstopy/leginsy o stopniowym ucisku, usprawniających pracę mięśni kończyn dolnych i poprawiających krążenie krwi i limfy.
Dodatkowo można stosować preparaty doustne z flawonoidami, rutyną, ruszczykiem uszczelniające przepuszczalność naczyń krwionośnych.
Warto kończyć kąpiel zimnym prysznicem w celu poprawy krążenia i „gimnastyki” naczyń.
Do codziennej pielęgnacji możemy dołączyć kremy „antycellulitowe” zawierające kofeinę, rutynę, wyciąg z karczocha, nostrzyka, L-karnitynę. Zadaniem tych kremów jest poprawa mikrokrążenia krwi, a także masaż który stosujemy w czasie ich rozprowadzania po okolicy dotkniętej skórka pomarańczową.
Włączyć do codziennych wieczornych rytuałów szczotkowanie skóry na sucho- jest to masaż szczotka z naturalnego włosia roślinnego agawy, która oprócz masażu i poprawy cyrkulacji mikrokrążenia w tkance podskórnej i skórze p, daje nam naturalny peeling skóry. Zabieg ten powinnismy wykonać przed każdą kąpielą lub co najmniej 3 razy w tygodniu, szczotkowanie całego ciała powinno trwać około 30 min lub przynajmniej miejsc objętych cellulitem. Poprawę krążenia pobudzają nam rownież różnego rodzaju rollery i masażery.
Przy stosowaniu metod domowych ważna jest systematyczność i stosowanie zabiegów przynajmniej 3-4 razy w tygodniu po 30 min.
4. Jak powinna wyglądać nasza dieta „na cellulit”- co powinniśmy jeść, a czego stanowczo unikać?
Powstawaniu cellulitu „sprzyja”:
- niezbilansowana dieta z nadmiernym spożycie tłuszczów oraz węglowodanów;
- nadmiar soli w diecie powodujący zatrzymanie płynów w organizmie;
- dieta uboga w błonnik – grozi zaparciami, prowadzi do zastojów i zwiększa przepuszczalność naczyń mikrokrążenia, a to powoduje powstawanie obrzęku tkanek;
- alkohol – powoduje zatrzymanie płynów oraz nasilenie powstawania komórek tłuszczowych;
- siedzący tryb życia- zmniejszenie masy tkanki mięśniowej z jednoczesnym przyrostem masy tkanki tłuszczowej, zwiększenie wiotkości mięśni i ścięgien, ograniczenie pracy mięśni w kończynach dolnych, co pogłębia zastój żylny- sprzyja obrzękom.
- podobne zaburzenia jak siedzący tryb życia mają obcisłe ubrania- szczególnie spodnie oraz chodzenie w butach na wysokim obcasie
Dlatego podstawą prewencji, ale także walki z cellulitem jest:
- zrównoważona dieta, staranie się o jak najmniejsza ilość przetworzonej żywności, stosowanie „zdrowych” tłuszczy – oliwy, unikanie jedzenia typu fast food, chipsów, jedzenie warzyw i owoców, produktów bogatych w błonnik, unikanie węglowodanów szczególnie słodyczy. Starać zamienić się makarony, pieczywo z mąki białej na razową;
- unikanie soli w diecie – do 5g/dobę, około 1 mała płaska łyżeczka. Dużym problemem jest „sól ukryta”, znajdująca się w gotowych produktach do jedzenia, fast foodach, w słonych przekąskach;
- odpowiednie nawodnienie organizmu – picie 2 l wody dziennie, ilość ta może być większa, jeśli się regularnie ćwiczy;
- unikanie picia alkoholu;
- zwiększenie aktywność fizyczną w codziennych czynnościach- ćwiczenia mięśni łydek w pracy – wspinanie się naprzemienne na palce i na pięty, wybieranie schodów zamiast windy, wysiadanie 1 przystanek wcześniej i przejście tego dystansu, częste wstawanie od biurka w pracy (min.1 raz/godz), spacery 2-3 razy w tygodniu, a z czasem intensywniejszy wysiłek fizyczny 2-3 razy w tygodniu. Aktywny tryb życia wspomaga usuwanie płynów z przestrzenie międzykomórkowych, ponieważ napinanie mięśni powoduje efekt masażu tkanek i poprawia mikrokrążenie;
- noszenie obuwia na obcasie do 5 cm wysokości, najbardziej fizjologiczna jest wysokość 2-3 cm;
- unikanie obcisłych ubrań, szczególnie obcisłych spodni, które utrudniają prawidłową cyrkulację krwi i limfy, powodują zaburzenie mikrokrążenia w kończynach dolnych, a to prowadzi do zastoju płynów w tkankach.
POWIEDZ NAM