Toksyna botulinowa
Toksyna botulinowa jest neurotoksyną dopuszczoną do stosowania w medycynie estetycznej, neurologii i wielu innych dziedzinach medycyny. Działanie toksyny polega na zwiotczeniu mięśni w okolicy podania poprzez zablokowanie wydzielania acetylocholiny, co osłabia zdolność mięśnia do skurczu. Poza działaniem na mięśnie, toksyna botulinowa powoduje również blokadę wydzielania potu i łoju przez gruczoły zlokalizowane w skórze.
Działanie toksyny jest odwracalne i czasowe. Efekt działania botuliny utrzymuje się najczęściej od 3 do 6 miesięcy (w okolicy bocznego kąta oka w miejscu tzw. „kurzych łapek” efekt utrzymuje się ok 2-4 miesięcy) – czas trwania zależy od wielu czynników, w tym od uwarunkowań osobniczych (wrażliwość), wykonywania zabiegów w przeszłości, mimiki twarzy, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy.
Jak wygląda zabieg?
Domięśniowo przy użyciu bardzo cienkiej i krótkiej igły w ściśle określone punkty na twarzy, szyi lub innej okolicy poddawanej zabiegowi (pachy, dłonie, stopy) podaje się za pomocą iniekcji toksynę botulinową. Zabieg nie jest długi, trwa około 15-20 minut w zależności od ilości wstrzykiwanych okolic lub ilości wyznaczonych punktów wstrzyknięcia. Dyskomfort podczas podawania preparatu jest minimalny i większość Pacjentów nie wymaga zastosowania środków znieczulających. W przypadku leczenia nadpotliwości dłoni i stóp stosuje się miejscowe znieczulenie kremem znieczulającym lub znieczulenie nasiękowe – bolesność tych okolic jest odczuwalna.
EFEKT
Działanie botuliny utrzymuje się najczęściej od 3 do 6 miesięcy (w okolicy bocznego kąta oka w miejscu tzw. „kurzych łapek” efekt utrzymuje się ok 2-4 miesięcy) – czas trwania zależy od wielu czynników, w tym od uwarunkowań osobniczych (wrażliwość), wykonywania zabiegów w przeszłości, mimiki twarzy, trybu życia, rodzaju wykonywanej pracy. Zabieg można powtórzyć nie wcześniej, niż po upływie 3 miesięcy od podania preparatu.
Efekt zabiegu zauważymy już kilka godzin po. Pełne działanie wymaga około 14 dni.
WSKAZANIA
do zabiegu
- redukcja/usuwanie zmarszczek mimicznych, w tym lwiej zmarszczki, zmarszczek poprzecznych czoła, zmarszczek króliczych, kurzych łapek, zmarszczek palacza, brukowania brody, zmarszczek w obrębie szyi;
- terapia uśmiechu dziąsłowego, bruksizmu, nadpotliwości w obrębie czoła, pach, dłoni i stóp;
- wspomagająco w leczeniu migreny
PRZECIWWSKAZANIA
do zabiegu
- zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (m.in. miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona, stwardnienie zanikowe boczne),
- miejscowe infekcje skóry w miejscu wykonania zabiegu,
- ciąża i karmienie piersią,
- ostre stany chorobowe, gorączka, aktualne stosowanie antybiotyków, choroba nowotworowa w trakcie leczenia i do 5 lat od zakończenia leczenia,
- nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy)
- stosowanie leków co najmniej 2 tygodnie wcześniej: aminoglikozydy (np. streptomycyna, gentamycyna, amikacyna), aminochinolony (np. chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina (Cuprenil), cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina, antagoniści kanałów wapniowych, linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna)
Zmarszczki poprzeczne czoła
Zmarszczki pionowe czoła „lwia zmarszczka”
Zmarszczki okolicy oczu „kurze łapki”
Zmarszczki królicze
Zmarszczki palacza
Zmarszczki brody „broda brukowana”
Zmarszczki królicze
Zmarszczki – DWA OBSZARY
Zmarszczki – TRZY OBSZARY
Redukcja „gummy smile”
Leczenie nadpotliwości stóp
Leczenie nadpotliwości pach lub dłoni
Leczenie bruksizmu
Mikrobotox (mezobotox / babybotox)
Leczenie migreny
POWIEDZ NAM